Zabieg przeszczepu skóry wrócił do średzkiego szpitala
Po blisko pięciu latach w Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego ponownie wykonywane są zabiegi przeszczepu skóry. Na pomoc chirurgów ze średzkiej lecznicy mogą liczyć pacjenci z oparzeniami, odmrożeniami, ranami powstałymi na skutek przewlekłej niewydolności żylnej, czy owrzodzeniami pourazowymi.
W ostatnich miesiącach w Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego przeprowadzono 5 zabiegów przeszczepu skóry. Ich wykonanie było możliwe dzięki wypożyczonemu specjalistycznemu sprzętowi do pobierania skóry. Po zakupie przez Zarząd Szpitala tego typu urządzenia, zabieg ten znajdzie się w stałej ofercie oddziału chirurgicznego w Środzie.
– Najczęstszym powodem przeprowadzanych w naszej placówce przeszczepów są rany powstałe na skutek przewlekłego owrzodzenia żylnego. Tkanka skórna jest wówczas zaopatrywana w niewystarczającą ilość składników odżywczych oraz tlenu, co prowadzi do zmian troficznych skóry, a w efekcie do martwicy – tłumaczy dr Katarzyna Sikora, koordynator oddziału chirurgicznego Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego. – Wykorzystując zdrową skórę, pobieraną najczęściej z uda pacjenta, możliwe jest wyleczenie tych trudno gojących się ran – dodaje dr Sikora.
Do czynników najczęściej prowadzących do owrzodzeń żylnych należą m.in. wiek, przebyta zakrzepica żylna, siedzący tryb życia, otyłość, stojąca lub siedząca pozycja w pracy, czy występowanie tego typu zaburzeń w rodzinie.
– Długoterminowy plan Zarządu Szpitala mający na celu modernizację placówki zakładał równoległe prowadzenie prac remontowych oraz doposażenie oddziałów. Remonty dobiegają końca – w sierpniu zostanie oddane do użytku poddasze, co zakończy przebudowę starej części szpitala. Natomiast w dalszym ciągu, po zapoznaniu się z potrzebami poszczególnych jednostek, zaopatrujemy szpital w nowoczesny sprzęt – podkreśla Prezes Zarządu Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego Filip Waligóra. – Obecnie jesteśmy na etapie wyboru odpowiedniego sprzętu do pobierania przeszczepów skóry – dodaje Filip Waligóra.
W ostatnim czasie do szpitala został zakupiony m.in. tomograf komputerowy, elektroencefalograf, endoskopy, kardiomonitory, czy elektrokardiograf. Z nowego sprzętu korzysta także personel oddziału ginekologiczno-położniczego, m.in. z zakupionego na początku roku stanowiska noworodkowego przeznaczonego do użytku na salach porodowych.