Szpital Średzki w sieci szpitali
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę placówek, które zostaną włączone do sieci szpitali po reformie służby zdrowia. Wśród wielkopolskich lecznic objętych siecią znajdzie się również Szpital Średzki Serca Jezusowego. Oznacza to, że średzka placówka będzie mieć zagwarantowane finansowanie z budżetu państwa do 2021 roku.
23 marca 2017 r. Sejm uchwalił nową ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na mocy nowych przepisów, z dniem 1 października 2017 r. wprowadzona zostanie tzw. sieć szpitali – system, który ma poprawić organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne, a także poprawić dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Środki na finansowanie działalności lecznicy w zakresie wskazanym w wykazie będą przyznawane w ramach ustalonego ryczałtu, a nie, jak do tej pory – w postępowaniach konkursowych.
Szpital Średzki szpitalem I stopnia
Lista szpitali, które zostaną włączone do sieci, została opublikowana we wtorek, 27 czerwca. Placówki podzielono ze względu na stopnie referencyjności, zaś Szpital Średzki został zaklasyfikowany jako szpital I stopnia. Szpitale I stopnia to placówki z podstawowymi oddziałami tj. chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, położnictwo i ginekologia (jeden z poziomów referencyjnych), neonatologia (jeden z poziomów referencyjnych) i pediatria.
– Włączenie Szpitala Średzkiego do sieci szpitali oznacza, że do 2021 roku w ramach ryczałtu będziemy mieli zagwarantowane finansowanie świadczeń w ramach oddziałów szpitalnych oraz poradni przyszpitalnych, a także świadczeń z zakresu gastroskopii i tomografii komputerowej. Założeniem nowego systemu jest także to, by pacjent po wypisaniu ze szpitala był objęty dalszą opieką ambulatoryjną oraz rehabilitacyjną, bez konieczności oczekiwania w kolejce – mówi Prezes Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego Filip Waligóra.
Ostateczna kwota ryczałtu zostanie ustalona w sierpniu, a podstawą do jej ustalenia będą sprawozdania z wykonań placówki w 2015 roku. Warto podkreślić, że ryczałt nie będzie ustalony na stałe. Wysokość finansowania będzie podlegała okresowej weryfikacji na podstawie analizy aktywności szpitala.
Odrębnemu finansowaniu podlegać będą świadczenia związane z opieką położniczą oraz opieką nad noworodkiem, a także świadczenia endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego. Aby uzyskać środki na realizację świadczeń, które nie weszły do sieci, szpital będzie mógł startować w ogłaszanych przez NFZ konkursach.