Pracowniku, zadbaj o swoje zdrowie

Pracowniku, zadbaj o swoje zdrowie

Profilaktyka stanowi bardzo istotną część medycyny, w tym medycyny pracy. Wykonując obowiązki zawodowe wystawiamy nasz organizm na powtarzające się uciążliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia czynniki. Regularne wizyty u specjalisty medycyny pracy pomogą skutecznie zapobiec schorzeniom charakterystycznym dla danego zawodu.

 

Niemal zawsze w celu podjęcia pracy niezbędne jest otrzymanie orzeczenia o braku przeciwwskazań medycznych do jej wykonywania. W zależności od tego, czy zakres naszych obowiązków zawodowych reguluje umowa o pracę czy umowa cywilno-prawna, wizyta w Poradni Medycyny Pracy jest obowiązkowa lub też nie. Niezależnie jednak od formy zatrudnienia, wykonanie wstępnych badań będzie z korzyścią dla naszego zdrowia.

 

Przychodzi pracownik do lekarza…

Na odpowiedniej opiece profilaktycznej powinno zależeć zarówno samemu pracownikowi, jak również jego pracodawcy. Dzięki odpowiedniej kontroli stanu zdrowia zatrudnionego, zwiększa się jego wydajność w pracy oraz minimalizuje się prawdopodobieństwo sytuacji zagrażających jego życiu. Prawidłowe przeprowadzenie badań profilaktycznych jest możliwe dzięki rzetelnemu wypełnieniu przez pracodawcę skierowania do lekarza specjalisty.

W zależności od informacji udostępnionych przez pracodawcę na skierowaniu, pacjent przechodzi odpowiednio dobrane badania oraz konsultacje. Bazujemy wówczas na opisie warunków pracy, w tym występujących na danym stanowisku czynników niebezpiecznych, szkodliwych lub uciążliwych oraz na oszacowanym przez pracodawcę stopniu narażenia pracownika na te czynniki – opowiada dr Bernadeta Moskal, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny pracy ze Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego.

Do podstawowych badań wykonywanych przez personel Poradni Medycyny Pracy, tj. lekarza specjalisty medycyny pracy oraz dyplomowanej pielęgniarki, należą badania laboratoryjne, RTG klatki piersiowej, EKG, audiometria oraz spirometria. Dodatkowo w zależności od wykonywanego zawodu, może zostać zalecona konsultacja specjalistyczna – okulistyczna, laryngologiczna, neurologiczna lub psychologiczna. Zaświadczenie o możliwości podjęcia pracy na danym stanowisku wydaje lekarz orzekający po wcześniejszym zapoznaniu się z opiniami lekarzy posiłkowych.

Do naszej przychodni zgłaszają się pacjenci rozpoczynający pracę na nowym stanowisku, po wygaśnięciu ważności dotychczasowego orzeczenia oraz pacjenci, którzy wracają do pracy po zwolnieniu lekarskim dłuższym niż 30 dni – uszczegóławia dr Bernadeta Moskal. – W zależności od specyfiki wykonywanego zawodu na uszkodzenie narażone są różne narządy. Mogłoby wydawać się, że dla przykładu praca biurowa nie męczy. Jednak siedzący tryb życia i często ponad 8 godzin wpatrywania się w ekran komputera może przyczynić się do zwyrodnień kręgosłupa czy pogorszenia wzroku – dodaje dr Bernadeta Moskal.

 

Przychodzi lekarz do pracownika…

Poradnia Medycyny Pracy Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego dostępna jest dla pacjentów od poniedziałku do piątku po wcześniejszym umówieniu wizyty. Jednak w wyjątkowych sytuacjach lekarz może przeprowadzić badania także na terenie zakładu pracy.

– Wizyty poza lecznicą ograniczamy do minimum ze względu na specyfikę wykonywania niektórych badań. Dobrym przykładem jest audiometria, przed którą pracownik powinien odpocząć od hałasu minimum 12 godzin, co nie jest możliwe, jeśli przeprowadzalibyśmy ją u pracodawcy. Zdrowie pacjentów jest jednak najważniejsze, dlatego na różne sposoby staramy się zachęcić pracodawców do zapewnienia im rzetelnej opieki – mówi dr Bernadeta Moskal.

 

Przeprowadzane w ostatnim czasie remonty i modernizacje w Szpitalu Średzkim dotyczyły także Poradni Medycyny Pracy. Zyskała ona dwa gabinety znajdujące się w nowym skrzydle lecznicy (wejście B) oraz dodatkowy sprzęt biurowy. Możliwe jest jej dalsze doposażenie, jednak jego skala zależeć będzie od wytycznych nowej ustawy o służbie medycyny pracy.